Area II Annual General Meeting

April 21, 2015

AGENDA

1. Lunch


2. Welcome and Introduce 2015 Steering committee members

a. Chairman – Les Cook – Conoco Phillips

b. Vice Chair  -

c. Administrator – Jennifer Miller

d. Custodian – Mike Cholin– W3M Land Management

e. Accountant – Barry Knight – Argo Production Accting

f. Kevin Mackrell – Conoco Phillips

g. Al Greenwood – Tervita Corporation

h. Sara Wilke – PennWest Exploration

i. Scott Pitura– Northern Blizzard Resources Inc.

j. Cori Schmidt – Novus Energy Inc

k. Harlan Reiter - Teine Energy Inc

3. Request to call meeting to order, followed by a second.
4. Review 2014 Financial Statement  - Barry Knight – Argo Production Accting
5. Area II Trailer update – W3M Land Management
6. Econ
7. 2014 Membership Update.
8. Member nominations for 2015 Directors, followed by a second.
9. Request for nominations to cease, followed by a seconder.
10. Questions
11. Adjournment

 

AGM Meeting Minutes

Date:  April 21, 2015

Time: 12:35 pm

Place: Coleville Community Hall

44 Members in Attendance

30 Companies in Attendance

 

1. Welcome & Introductions

a. Les Cook calls the meeting to order at 12:30, Steve McMillan seconds, all in favor, carried.
b. Les Cook welcomes everyone for coming and introduces the steering committee.

 

2. Review 2014 Financial Statement – Barry knight

a. Stacey Spenst makes a motion to do a review instead of an audit, Barry Knight seconds, all in favor carried.



3. 2014 Area II Trailer Update

a. Kurt Jones gave us an update on the trailer
b. Boots, hip waders, booms were purchased for the spill trailer.

 

4.Econ (Tiffany  Lowe)

a. Membership
b. Discussion around the IRIS web based program


5. 2014 Membeership Fees

a. Les Cook reviewed our 2014 membership list, how many members paid their fee and how many we are still missing.

 

6. Member nominations for 2015 directors;

a. Kevin Mackrell makes a motion to open the floor for nominations, Stacey Spenst, seconds, all in favor, carried

i. Kevin Mackrell has stepped down as directors.

ii.   Sara Wilke, Harlan Reiter & Al Greenwood lets their name stand as director via email
iii.  Les Cook, Cori Schimdt & Scott Pitrua will let their name stand for director.
iv.  Stacey Spenst, nominates Vaughn Penley, Graham Daviduk, Mark Kuss, Chris Artindale as director, Neil Getz seconds, all in favor, carried.
v.   Kevin Mackrell nominates Les Cook as chairperson, Barry Knight seconds, all in favor, carried.
vi.  Barry Knight nominates Cori Schimdt as Vice Chairperson, Mark Kuss seconds, all in favor.
vii. Clayton Artymovich makes a motion for nominations cease, Vaughn Penley seconds, all in favor, carried.

 

7. Les Cook  adjourned meeting at 1:14 pm.

8. Members in Attendance:

NAME

COMPANY

LES COOK

CONOCO PHILLIPS

DWAINE LONG

PENGROWTH ENERGY

KEVIN MACKRELL

CONOCO PHILLIPS

DOUG BURT

RAGING RIVER

GLENN LUSSIER

TERVITA

SHANE FRIEDRICK

TERVITA

JIM HOLMES

CLEARBROOK RESOURCES

MARK KUSS

TEINE ENERGY

CAREY ROESLER

SPUR RESOURCES

CAREY ROESLER

SANFORD RESOURCES

CAREY ROESLER

FIRESKY RESOURCES

TREVOR HAESLOOP

SPUR RESOURCES

PAUL GRESCHNER

HUSKY OIL

TIM HEESE

CRESCENT POINT

CORY HOFFMAN

TWIN BUTTE

RICK PATEMAN

NOVUS ENERGY

DAN CHOLIN

ENBRIDGE

CURTIS HALTER

ENBRIDGE

GRAHAM DAVIDUK

CRESCENT POINT

BARRY KNIGHT

ICE HOLE OIL LTD.

DAN MCINTOSH

NAL RESOURCES

STEVE MCMILLAN

NAL RESOURCES

NEIL GETZ

SCIL RESOURCES

NEIL GETZ

SPARTAN

LOGAN SCHEIDT

WHITECAP RESOURCES

ALAN JONES

CALTEX RESOURCES

ROB PERRATT

RAGING RIVER

JOHN BAIER

EDGE RESOURCES

BRETT BECKER

ROCKY RIVER

RYAN COOKE

NEWALTA

TIFFANY LOWE

ECON

CLAYTON ARTYMOVICH

LONGHORN

DAN GUIDINGER

LONGHORN

CORY ARNOD

TEINE ENERGY

COREY KINGWELL

LONGHORN

JESSE WAGNER

NOVUS ENERGY

JOANNE GERMAINE

WHITECAP RESOURCES

VAUGHN PENLEY

WHITECAP RESOURCES

CORI SCHMIDT

NOVUS ENERGY

ERIC SCHMIDT

RAVEN RESOURCES

DONALD TWIN

DODSLAND OIL PROCESSORS

CAMERON HILLIS

CRESCENT POINT

CRAIG BRYANT

PLAINS

NATHAN KRENTZ

PLAINS

JAMES ELLIOTT

TOUCHSTONE EXPLORATION