Area II Annual General Meeting & Spill Exercise

March 22, 2017

AGENDA

  1. Welcome
  2. Introductions of Area II Steering Committee
  3. Request to call meeting to order, followed by a second
  4. Area II Trailer Update – W3M Land Managment
  5. 2016 Financial Report – Barry Knight
  6. Econ
  7. 2016 Membership Update.
  8. Nominations for 2017 Directors, followed by a second.
  9. Request for nominations to cease, followed by a seconder.

10.Nominations for Chairman & Vice Chairman, followed by a second

11.Questions

12.Lunch

13.Spill Exercise - WCSS Oil Spill Containment and Recovery in a Water Body with and Ice Sheet Table Top exercise

14.Adjournment

AGM Meeting Minutes

Date:  March 22, 2017

Time: 11:16 am

Place:  Kindersley Elks Hall

92 Members in Attendance

64 Companies in Attendance

 

  1. Welcome & Introductions
    1. Dave Lowe calls the meeting to order at 11:16, Mike Cholin seconds, all in favor, carried.
    2. Les Cook welcomes everyone for coming and introduces the steering committee.
    3. 2016 Area II Trailer Update
      1. Mike Cholin gave us an update on the trailer

 

  1. Review 2016 Financial Statement – Barry knight
    1. Barry reviews financial report from Close, Hauta, Bertoia, Blanchette. Barry Knight makes a motion to wave the audit and do a review for another year, Carey Roesler seconds, all in favor carried.

 

 

  1. Econ (Tiffany Lowe)
    1. Power point from ECON

 

  1. 2016 Membership Fees
    1. Jen Miller reviewed our 2016 membership list, how many members paid their fee and how many we are still missing.

 

  1. Member nominations for 2017 directors;
    1. Garnet Jeffries makes a motion to open the floor for nominations, Murray Moffatt, seconds, all in favor, carried
      1. i.     Garnet Jeffries nominates Cori Schmidt, Graham Daviduk, Les Cook, Barry Knight, Daniel Deiana and Carey Rosesler to let their name stand as director, they accept, Dean Ellis seconds, all in favor carried.
      2. ii.     Les Cook, nominates Seamus Murphy, as director, Seamus accepts, Mark Kuss seconds all in favor, carried.
      3. iii.     Garnet Jeffries nominates Dean Ellis as director, Dean accepts, Stacey Spenst seconds, all in favor, carried.
      4. iv.     Mark Kuss nominates Dwight Brost as director, Dwight accepts, Daniel Deiana seconds, all in favor.
      5. v.     Les Cook nominates Mark Kuss as chairperson, Mark accepts, Mike Cholin seconds, all in favor, carried,
      6. vi.     Les Cook nominates Daniel Deiana as Vice Chairperson, Daniel accepts, Mark Kuss seconds, all in favor, carried.
      7. vii.     Murray Moffatt makes a motion for nominations cease, Carey Roesler seconds, all in favor, carried.

 

  1. Les Cook adjourned meeting at 11:50 am.

 

  1. Lunch

 

  1. Spill exercise started at 12:45 pm
    1. Table top exercise from WCSS – OIL SPILL CONTAINMENT & RECOVERY IN A WATER BODY WITH AN ICE SHEET
    2. No equipment was deployed for this exercise
    3. Exercise was completed at 2:25 pm

 

 

10.  Members in Attendance:

 

NAME

COMPANY

Maroin Buchanan

NAL

Glenn Lussier

Tervita

Chad Miller

ISH Energy

Rob Schmidt

ISH Energy

Darryl Robbie

Rambo Resources

Mehr Tajik

Ministry of Economy

Murray Moffat

IPL

Michael Psovsky

D.O.P

Ryan Cooke

Newalta

Aaron Heck

Caltex

Mike Gale

AltaGas

Corey Bartsch

Longhorn

Jocelan Lundquist

CNRL

Kelly Hagen

CNRL

Clayton Artymovich

Longhorn

Tiffany Lowe

MECON

Dwight Brost

Audax Investments

Dwight Brost

Pele Energy

Dwayne Roy

Gear Energy

Earl Mullen

Ison Resources Ltd

Earl Mullen

Talls tar Energy Ltd.

Stacey Spenst

Smitty Farms

Stacey Spenst

Zelmar Energy

Les Cook

CNRL

Mark Kuss

Steel Reef

Josh Bluett

Turnstone Energy

Josh Bluett

Whitecap Resources

Josh Bluett

Bounty Developments

Neil Getz

Spartan Energy Corp

Neil Getz

SCIL Resources Inc.

Daniel Deiana

Whitecap Resources

Jeremy Kramer

Zargon Oil & Gas

Brent Grocock

Prairie Provident Res

Carey Roesler

Tamarack Valley

Carey Roesler

Sanford Petroleum

Carey Roesler

Firesky Energy

Cori Schmidt

Novus Energy

Cori Schmidt

SSSS Oil

Cori Schmidt

Raven Resources

Tracy Goddard

Prairie Provident Res

Steven Fluney

ISH Energy

Malory Rosin

Quattro

Scott Webb

XTO Energy

Mike Gerlinsky

Husky Oil

Henry Scheck

Husky Oil

Carson Leifson

Plains

Dean Ellis

Whitecap Resources

Tyler Livingstone

ISH Energy

Ron Reece

Broadview Energy

Wes Johnson

Bonavista Energy

Terry Zunti

Richelhoff Resources

Pius Baier

Caltex

Ted Burrows

Caltex

Ryan Greenwood

ISH Energy

Scott Annis

ISH Energy

Vince Giberson

Bellatrix Exploration

Cody Todd

CNRL

Marc Lavallee

CNRL

Ryan Winquist

Innocorps Research

Arthur Loucks

Innocorps Research

Brian Norris

AltaGas

Brian Longmire

Novus Energy

Paul Noonan

Sunset Oil & Gas

Brian McMillian

Gibsons Energy

Charlie Schell

Secure Energy

Derek Odland

Secure Energy

Josh Bews

Secure Energy

Craig Caseley

Crescent Point

Chris Neumeier

Crescent Point

Ron Wagner

ISH Energy

John Knutson

Longhorn

Byron Wildman

ISH Energy

Scott Kiss

Petro One

Brad Savage

Cardinal Energy

Dave Becker

Clearbrook Resources

Devin Ritsco

Secure energy

Jeff Andersen

Paramount Res

Brett Becker

Rocky River

Tom Tang

MECON

Jesse Wagner

Novus Energy

Ken Jones

ISH Energy

Nick

DOP

Bud Bluett

Whitecap Resources

Bud Bluett

Bounty Development

Bud Bluett

Turnstone Energy

Shawn Jackson

ISH Energy

Doug Bredy

CNRL

Conner Kidd

Baytex

David Lowe

Abbey Resources

Calvin Kohlman

NBRI

Nathan Weber

NBRI

John Dahl

Crescent Point

Vince Frazer

Gear Energy

Ashton Tetzlaff

IPL

Mark Kuss

Teine Energy

Garnet Jeffries

Crocus Oil

Greg Beaumont

Kaisen Energy

Barry Knight

CAJ Resources Ltd.

Barry Knight

HD Energy Inc.

Barry Knight

Leeco Resources Ltd.

Barry Knight

Talls tar Energy Inc.

Barry Knight

Ice Hole Oil Co Ltd.

Barry Knight

Kanmar Resources Ltd.

Larry Seversen

Gibsons

Steve Lee

Leeco Resources

Ron Reece

Ravens Cross Energy

Mike Cholin

W3M Land Management

Bryan Fullerton

Raging River

Vance Brost

Raging River